Logo Wróblew Gmina

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5585
W sumie: 5585

Dworki

Tubądzin Dwór w Tubądzinie

 

 

 Na szczególną uwagę zasługuje zespół dworsko - parkowy w Tubądzinie. Dwór pochodzi z końca XVIII w. Na parterze dworu mieściła się kuchnia oraz pomieszczenia dla służby. Pierwsze piętro miało charakter reprezentacyjny. Wnętrza we dworze ulegały niewielkim przemianom w końcu XIX w., w czasie okupacji, a ostatnio w trakcie remontu i przebudowy na izby muzealne. We dworze znalazła pomieszczenia Filia Muzeum Okręgowego w Sieradzu, a ściślej Muzeum Wnętrz Dworskich, którego otwarcie nastąpiło 25. 10. 1984 r. Dwór otoczony jest parkiem, który posiada walory krajobrazowe. We wsi Tubądzin na uwagę zasługuje wnętrze kościoła, a także oryginalna kapliczka z drewna, datowana na koniec XVIIIw. 

miejsce w konkursie "Perły w Koronie Województwa Łódzkiego 2009" 

Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii Foto

 

 

  Inczew Dwór w Inczewie

 

 

W Inczewie znajduje się pałac pochodzący z połowy XIX w. Po wyzwoleniu cały ponad 300 - hektarowy majątek poddano parcelacji. Pokoje i salony zamieniono na biura Gospodarstwa Rolnego w Inczewie. W latach osiemdziesiątych rozpoczęto remont pałacu. Pieniędzy wystarczyło na załatanie dziur w dachach i wymianę stolarki. Obecnie jest własnością prywatną.

Dla zainteresowanych informacja bardziej szczegółowa

 

  Kościerzyn Dwór w Kościerzynie

 

 

Wzniesiony około 1915 r. Jest to budynek murowany, piętrowy. We dworze znajdowała się polsko - francuska biblioteka oraz archiwum rodzinne fundatora obiektu - Stanisława Prądzyńskiego. Wszystko to zaginęło w czasie drugiej wojny światowej. Osobnej uwagi wymaga park o charakterze naturalistycznym, zachowany w dobrym stanie. Powierzchnia parku wynosiła 5 ha, z czego blisko 1 ha zajmowały stawy i inne wody. Użytkownikiem dworu z parkiem i pozostałymi zabudowaniami jest Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Stan obiektu jest bardzo dobry, gdyż aktualny użytkownik przejawia troskę o tak cenny zabytek na tym terenie. 
Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii Foto

 

  Charłupia Wielka

 

 

Dwór bezstylowy z połowy XIX w. w Charłupi Wielkiej. Zbudowany przez rodzinę Walewskich, wiele razy przebudowywany, co spowodowało, że całkowicie zatracił swój stylowy charakter, nabrał cech XIX - wiecznej kamienicy mieszczańskiej. Przez pewien okres mieszkał w nim Władysław Stanisław Reymont. Obecnie budynek jest własnością prywatną i znajduje się w bardzo złym stanie. Jedynym śladem dawnej świetności dworu jest oryginalna polichromia (wykonana przez Betelmana), która znajduje się w pomieszczeniu pełniącym niegdyś funkcję salonu. Bardzo interesujące jest otoczenie dworu. W zaniedbanym parku podworskim w odległości 100 m na północ od omawianego obiektu znajduje się staw. Na leżącej w jego centrum wysepce można oglądać dość tajemniczy kopiec ziemny o nieregularnym kształcie. Badania wykazały, że kopiec ten jest usypany z gruzu pozostałego po znacznie starszej budowli. Zarówno dwór i okoliczny park jest bardzo zaniedbany i zdewastowany.

 

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Wróblew
pokój nr 16, I piętro
tel. (43) 828 66 00 
 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.