Logo Wróblew Gmina

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 28744
W sumie: 159460

News

News zdjęcie id 284

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Wróblew

07.11.2018

W Gminie Wróblew obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to szereg uroczystości zorganizowanych przez gminne jednostki kultury i placówki oświatowe przy współudziale władz gminy.

Uczniowie szkół podstawowych obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną już w piątek – 9 listopada.
O symbolicznej godzinie 11.11 w placówkach oświatowych nastąpi wspólne śpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. To wszystko za sprawą włączenia się szkół w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”,  zainicjowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Ponadto każda ze szkół przygotowała szereg działań, mających na celu uczczenie tak wyjątkowej rocznicy, dając tym samym wyraz swojemu patriotyzmowi oraz radości z odzyskania niepodległości.

Obchody w Szkole Podstawowej w Słomkowie Mokrym będą zorganizowane w formie Szkolnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Uczniowie każdej z klas przygotowują wybrany przez siebie repertuar i zaprezentują go na forum szkoły. Uroczystość rozpocznie przedstawienie Szkolnego Teatrzyku Węgielek nawiązujące do początków powstania naszej stolicy. Legenda pt. „Wars i Sawa” wzbogacona jest utworami Fryderyka Chopina  i ekspresją w formie baletu. Przygotowania do występu poprzedzała wycieczka do Warszawy, gdzie uczniowie poznali historię i współczesność tego miasta.
Ponadto szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Szkoła młodych patriotów”, organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, koncercie muzycznym „Pieśń Niepodległa”, konkursie plastycznym organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną we Wróblewie, biegu niepodległościowym. Na terenie szkoły zorganizowane są także wystawy dotyczące historii Polski i najważniejszych wydarzeń  okresu niepodległości.

W Szkole Podstawowej w Charłupi Wielkiej, w ramach obchodów uczniowie klas VII przeprowadzą w poszczególnych klasach konkursy o charakterze patriotycznym.   Następnie, o godz. 11.00 na sali gimnastycznej szkoły rozpocznie się uroczysty apel, podczas którego uczniowie szkoły zaprezentują montaż słowno-muzyczny ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Uroczystość obchodów zostanie zakończona wypuszczeniem biało-czerwonych  balonów do nieba.

Świętowanie w Szkole Podstawowej w Wągłczewie to m.in. część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły, która rozpocznie się o godz. 11.25 na sali gimnastycznej. W samo południe, odbędzie się sztafeta 100m na 100-lecie niepodległości Polski. Zostanie ona zakończona  wypuszczeniem balonów do nieba i utworzeniem flagi przez uczniów.
W programie uroczystości zaplanowano także zasadzenie drzewa pamięci-brzozy oraz śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.
Dodatkowo, obchodom  będą towarzyszyć:

  • lekcja muzealna nt. „Muzealia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w zbiorach działu historii Muzeum w Sieradzu” prowadzona przez Panią Annę Piestrzeniewicz- kustosza Muzeum w Sieradzu,
  • wykonywanie prac plastycznych- symbole narodowe.

Szkoła Podstawowa we Wróblewie wzorem lat ubiegłych uczci stulecie odzyskania niepodległości w sposób sportowy, organizując V Bieg Niepodległości Gminy Wróblew. Bieg rozpocznie się o godz. 9.30, wezmą w nim udział dzieci z terenu gminy w wieku 3-15 lat.

Na tym jednak nie koniec. W niedzielę 11 listopada,  po mszy św. za Ojczyznę, która zostanie odprawiona o godz. 11.30 w Kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła we Wróblewie,  Gminny Ośrodek Kultury we Wróblewie i Szkoła Podstawowa we Wróblewie zapraszają w ramach tzw. „Spotkań z Kulturą” na koncert słowno-muzyczny pt. „Pociąg do wolności”.
Po koncercie, przedstawiciele władz gminnych, kombatantów, jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkół a także mieszkańcy gminy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej, znajdującą się przy obelisku ks. Infułata Apolinarego Leśniewskiego we Wróblewie.

Obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Wróblew, zakończy uroczysta akademia w Szkole Podstawowej we Wróblewie, którą zaplanowano na dzień 16 listopada br.

Przypominamy także, iż w uczczenie tegorocznych obchodów odzyskania niepodległości, włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna we Wróblewie, organizując konkurs plastyczny pt. „100-lecie Niepodległości”. Konkurs miał charakter edukacyjny, jego celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych uczniów oraz pogłębienie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń  w historii najnowszej Polski. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12.11.2018r.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do udziału w zaplanowanych uroczystościach.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Wróblew
pokój nr 16, I piętro
tel. (43) 828 66 00 
 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.